Η «εναέρια» κάμερα του arxipelagos απαθανάτισε τη σημερινή μεθόρμιση του Ε/Γ-Ο/Γ «SUPERFAST XII» από το κεντρικό λιμάνι του Πειραιά, στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη του Περάματος, προκειμένου να πραγματοποιήσει προγραμματισμένο δεξαμενισμό στη μεγάλη πλωτή δεξαμενή του ΟΛΠ.
Για την ιστορία πιθανόν είναι και η τελευταία φορά που αντικρίζουμε το πλοίο με τα χρώματα και τα σινιάλα που το είχαμε συνηθίσει 16 χρόνια τώρα, ενώ είθισται σε πλοίο που πωλείται να πραγματοποιείται δεξαμενισμός, ώστε ο «αγοραστής» να εξετάζει όλα τα ύφαλα (βρεχάμενα) του πλοίου.
Το «SUPERFAST XII» αναμένεται να κατέβει από τη δεξαμενή στις 23 Μαΐου, βάσει του προγράμματος δεξαμενισμών του ΟΛΠ.
Απολαύστε ένα από τα πιο εντυπωσιακά πλοία που ταξίδεψαν ποτέ στην Ελληνική μας Ακτοπλοΐα, μέσα από το όμορφο βίντεο που ετοίμασε το arxipelagos!
Drone Video: Σίμος Μιχάλογλου