Γράφει ο Σπυρίδων Ρούσσος
Τη μεγάλη πέτρινη δεξαμενή του Βασιλειάδη στον Πειραιά άφησε πριν από μερικές ώρες το τελευταίο απόκτημα της A-Ships Management, PRINCE, το οποίο μάγεψε με τις ναυτικές γραμμές του το φακό του AXRIPELAGOS.GR. Το πλοίο ανέβηκε στη δεξαμενή στις 27 Μάϊου, προκειμένου να εκτελέσει εργασίες δεξαμενισμού και βαφής και σήμερα μεταφέρθηκε στο Πέραμα, ώστε να μπουν οι τελευταίες πινελιές πριν από τη δρομολόγησή του.
Σύμφωνα με την εταιρεία του το στιβαρό Ιρλανδέζικο σκαρί αναμένεται να αναχωρήσει στα μέσα του Ιουνίου περίπου για την Αδριατική, όπου θα ξεκινήσει δρομολόγια στην κλασική γραμμή Brindisi – Valona, που δραστηριοποιείται η εταιρεία.
Το καλλίγραμμο πλοίο, αγοράστηκε στις 14 Απριλίου από την Κροατική κρατική εταιρεία Jadrolinija με στόχο να ενισχύσει τη θέση της εταιρείας στις γραμμές που εξυπηρετεί. Είναι το τρίτο πλοίο που εντάσσεται στον στόλο της A-Ships Management, ενώ τα άλλα δύο, GALAXY (10.553gt/1979) και GOLDEN BRIDGE (26.463gt/1990), έχουν ναυλωθεί στην Siremar και την GNV αντίστοιχα.
Το PRINCE ναυπηγήθηκε στην Ιρλανδία (Verolme Cork Dockyards) το 1979, για λογαριασμό της θρυλικής B&I Line και αποτελεί έναν από τους τελευταίους εκπροσώπους της μοναδικής Ιρλανδέζικης ναυπηγικής βιομηχανίας, που μας πρόσφερε μερικά από τα σημαντικότερα πλοία του πλανήτη. Είναι το τρίτο πλοίο της εταιρείας που λαμβάνει το όνομα PRINCE και μάλλον όχι τυχαία, καθώς και οι προκάτοχοί του υπήρξαν το ίδιο όμορφα και ναυτικά πλοία.
Οι όμορφες και ναυτικές γραμμές του, σε συνδυασμό με τις διαστάσεις και την χωρητικότητά του, το καθιστούν πλοίο μοναδικό στην αγορά των ferries. Στα 122 μέτρα του, οι σχεδιαστές του κατάφεραν να «χωρέσουν» με άνεση 4 κύριες μηχανές, 457 κρεβάτια (148 καμπίνες), 300 Ι.Χ. και σειρά ποιοτικών κοινόχρηστων εσωτερικών χώρων όπως: πολυτελή σαλόνια, καθίσματα αεροπορικού τύπου (384), Εστιατόριο (135 καθίσματα), Self Service (224 καθίσματα), καφετέρια (224 καθίσματα), Ζαχαροπλαστείο, Παιδότοπο και εκκλησάκι.
Ο «Πρίγκηπας» της A-Ships Management, έχει χωρητικότητα 9.795gt (1.310 dwt), μήκος 122,36m, πλάτος 18,82m και βύθισμα 4,83m. Μπορεί να μεταφέρει 1.300 επιβάτες και 300 Ι.Χ.. Εξοπλίζεται με 4 κύριες μηχανές 8-cyl-ΜΑΚ 8ΜU551AK, συνολικής ιπποδύναμης 18.000 b.h.p. και αναπτύσσει ταχύτητα 20 κόμβων.
Η Ομάδα του AXRIPELAGOS.GR εύχεται καλά ταξίδια!
drone : Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος