Μετά από 22 ημέρες παραμονής στις εγκαταστάσεις των ναυπηγείων Ελευσίνας, το μεγάλο Ro Pax Blue Star 2 της Blue Star Ferries επέστρεψε φρεσκαρισμένο στην ενεργό δράση χθες το απόγευμα.
Το Blue Star 2, που πρωταγωνιστεί στα Δωδεκάνησα –από το 2005- είχε μεταβεί στα ναυπηγεία Ελευσίνας στις 9 Μάϊου, προκειμένου να πραγματοποιήσεις προγραμματισμένες εργασίες συντήρησης και επισκευών. Αποτελεί την αιχμή του δόρατος της εταιρείας του στη γραμμή των Δωδεκανήσων, ενώ το δρομολόγιο του περιλαμβάνει και σύνδεση με τις Κυκλάδες, μέσω Σύρου.
Μαζί με το αδελφό του Blue Star 1, αποτελούν το δημοφιλέστερο δίδυμο πλοίων της της ελληνικής ακτοπλοΐας, αλλά και της γραμμής, όποτε συνέπλεαν μαζί.
Το BLUE STAR 2 ναυπηγήθηκε στην Ολλανδία (Van der Gissen de Noord) το 2000. Έχει χωρητικότητα 29.415gt (4.563 dwt), μήκος 176,01 μέτρα, πλάτος 25,70 μέτρα και βύθισμα 6,35 μέτρα. Μπορεί να μεταφέρει 1.854 επιβάτες (176 καμπίνες) και 780 Ι.Χ. (1.718 γραμμικά μέτρα). Εξοπλίζεται με 4 κύριες μηχανές MAN B&W 8L58/64 diesel συνολικής ισχύος 44.480 KW και μπορεί να αναπτύξει υπηρεσιακή ταχύτητα 27 κόμβων.
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ