Το μεγαλύτερο αεροπλανοφόρο στον κόσμο, το USS Gerald R. Ford, κατέπλευσε στο Όσλο την Τετάρτη, πρώτη φορά για ένα τέτοιο πλοίο των ΗΠΑ, σε μια επίδειξη δύναμης του ΝΑΤΟ σε μια περίοδο αυξημένης έντασης μεταξύ ΝΑΤΟ και Ρωσίας για τον πόλεμο στην Ουκρανία.
Το πλοίο και το πλήρωμά του θα διεξάγουν κοινές εκπαιδευτικές ασκήσεις με τις νορβηγικές ένοπλες δυνάμεις κατά μήκος των ακτών της χώρας τις επόμενες ημέρες, δήλωσε ο νορβηγικός στρατός.
«Αυτή η επίσκεψη είναι ένα σημαντικό μήνυμα της στενής διμερούς σχέσης μεταξύ των ΗΠΑ και της Νορβηγίας και ένα σημάδι της αξιοπιστίας της συλλογικής άμυνας και αποτροπής», δήλωσε ο Jonny Karlsen, εκπρόσωπος του Νορβηγικού Στρατηγείου, του επιχειρησιακού κέντρου διοίκησης του στρατού.
Στο φιόρδ του Όσλο, δεκάδες άνθρωποι όλων των ηλικιών συγκεντρώθηκαν για να παρατηρήσουν το πλοίο κατά τον κατάπλου, τραβώντας φωτογραφίες και βίντεο.
Τα νορβηγικά μέσα ενημέρωσης ανέφεραν ότι το αεροπλανοφόρο θα πλεύσει βόρεια του Αρκτικού Κύκλου. Ο Karlsen αρνήθηκε να σχολιάσει τα δημοσιεύματα.
Η ρωσική πρεσβεία στο Όσλο καταδίκασε την επίσκεψη του αεροπλανοφόρου στο Όσλο. «Δεν υπάρχουν ζητήματα στον (αρκτικό) βορρά που να απαιτούν στρατιωτική λύση, ούτε θέματα στα οποία απαιτείται εξωτερική παρέμβαση», ανέφερε η πρεσβεία σε ανάρτηση στο Facebook.
«Λαμβάνοντας υπόψη ότι στο Όσλο παραδέχεται ότι η Ρωσία δεν αποτελεί άμεση στρατιωτική απειλή για τη Νορβηγία, τέτοιες επιδείξεις ισχύος φαίνονται παράλογες και επιβλαβείς».
Η Νορβηγία, μέλος του ΝΑΤΟ, μοιράζεται σύνορα με τη Ρωσία στην Αρκτική και πέρυσι έγινε ο μεγαλύτερος προμηθευτής φυσικού αερίου της Ευρώπης μετά το μποϊκοτάζ του ρωσικού φυσικού αερίου.
Το νορβηγικό πολεμικό ναυτικό και οι σύμμαχοι του ΝΑΤΟ περιπολούν γύρω από τις υπεράκτιες πλατφόρμες πετρελαίου και φυσικού αερίου από το φθινόπωρο, μετά τις εκρήξεις στους αγωγούς Nord Stream στη Βαλτική Θάλασσα.