H ΑΝΕΚ LINES, στηρίζοντας με συνέπεια τις πρωτοπόρες αθλητικές δράσεις που στοχεύουν στις ανάγκες του σήμερα, φιλοξένησε το Σάββατο 11 Ιανουαρίου, στο σύγχρονο Συνεδριακό της Κέντρο στα Χανιά, ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή: Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή».
![Στην Anek Lines η ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή» (5)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/01/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-ANEK-LINES-%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%86%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-5.jpg)
Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Ναυτικό Όμιλο Χανίων (ΝΟΧ) στο πλαίσιο του προγράμματος «Αναγέννηση και πρόοδος», υπό την επιστημονική επίβλεψη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος».
![Στην Anek Lines η ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή» (6)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/01/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-ANEK-LINES-%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%86%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-6.jpg)
Την εκδήλωση παρακολούθησαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον αθλητές, γονείς, προπονητές, καθώς και μέλη της διοίκησης του ΝΟΧ και των Τμημάτων Κολύμβησης, Κανόε – Καγιάκ και Κωπηλασίας του Ομίλου.
![Στην Anek Lines η ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή» (4)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/01/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-ANEK-LINES-%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%86%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-4.jpg)
Στην ημερίδα που κέρδισε την αμείωτη προσοχή των παρευρισκόμενων, αναπτύχθηκαν σημαντικά ζητήματα που αφορούν στην διαχείριση της εξαιρετικά απαιτητικής εποχή μας, ειδικά από τους μαθητές που ασχολούνται με τον αθλητισμό και τον πρωταθλητισμό.
![Στην Anek Lines η ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή» (3)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/01/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-ANEK-LINES-%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%86%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-3.jpg)
Συγκεκριμένα, ο καθηγητής ΣΕΦΑΑ και Διευθυντής του Προγράμματος SE, Χάρης Τσολάκης ανέπτυξε το θέμα «Σχεδιασμός – πρακτικές συμβουλές προπόνησης στην παιδική και εφηβική ηλικία», αποκαλύπτοντας τα «μυστικά» της προπόνησης. «Η υποστήριξη της οικογένειας στην ψυχολογία αλλά και η διατροφή του παιδιού, σε συνδυασμό με έναν καλό προγραμματισμό, αποτελούν τη βάση για την ισορροπημένη καθημερινότητα των μαθητών αθλητών», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κ. Τσολάκης.
![Στην Anek Lines η ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή» (2)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/01/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-ANEK-LINES-%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%86%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-2.jpg)
Στη συνέχεια η PHD Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, κ. Νατάσα Κολομβότσου, αναφέρθηκε στην αξία της διατροφής του «μαθητή – αθλητή», δίνοντας χρήσιμες συμβουλές. Πιο αναλυτικά, η κ. Κολομβότσου, μίλησε για τη σημασία
![Στην Anek Lines η ημερίδα με θέμα «Υποστήριξη του νεαρού αθλητή Άσκηση, Ψυχολογία και Διατροφή» (1)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/01/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-ANEK-LINES-%CE%B7-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE-%CE%86%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%C2%BB-1.jpg)