Ολοκλήρωσε προσωρινά τις δρομολογιακές του υποχρεώσεις την περασμένη Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου και με πολλούς συριγμούς αποχαιρέτησε τα νησιά των Κυκλάδων τα οποία εξυπηρετεί.
Το Ε/Γ-Ο/Γ “Aqua Jewel” κατέπλευσε στα ναυπηγεία Αυλίδος στη Χαλκίδα το πρωί της επόμενης ημέρας και ξεκίνησε την ετήσια ακινησία του, ενώ σύμφωνα με την εταιρεία του θα επιστρέψει στα ενδοκυκλαδικά δρομολόγια σε 20 ημέρες περίπου, με το σύστημα κρατήσεων να το εμφανίζει από τις 2 Απριλίου.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ, επρόκειτο να δεξαμενιστεί στη μεγάλη πέτρινη δεξαμενή Βασιλειάδη στον Πειραιά μέσα στο Μάρτιο. Όμως λόγω της σημαντικής καθυστέρησης στο πρόγραμμα δεξαμενισμών, η ημερομηνία προγραμματισμένου δεξαμενισμού για το ελληνικό σκαρί της Seajets μετατέθηκε για το διάστημα 7 έως 16 Απριλίου. Ως εκ τούτου, ενδέχεται να δεξαμενιστεί τελικώς στα ναυπηγεία της Αυλίδας, προκειμένου να επιστρέψει εγκαίρως και με συνέπεια στα προγραμματισμένα δρομολόγιά του.