Η N.C.L. παρέλαβε το νέο της πλοίο από τα ιταλικά ναυπηγεία Fincantieri. Το Norwegian Viva, δεύτερο πλοίο της Leonardo class θα ξεκινήσει το παρθενικό του ταξίδι στις 19/8 απ’ τη Λισαβόνα ενώ τον άλλο μήνα θα ταξιδεύει στην ανατολική Μεσόγειο μέχρι το Νοέμβριο οπότε θα μετεγκατασταθεί στην Καραϊβική και θα επιστρέψει στα νερά μας το Μάιο. Το πλοίο έχει μήκος 300μ. και φιλοξενεί 3.219 επιβάτες, 216 περισσότερους από το αδελφάκι του, Norwegian Prima.
Η εταιρεία έχει παραγγείλει ακόμα 4 πλοία ίδιας κλάσης στα ιταλικά ναυπηγεία, 3.550 επιβατών, με παράδοση απ’ το 2025 έως το ’28.
![](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2023/08/Παραδόθηκε-το-Norwegian-Viva.jpg)