Το παρόν Δελτίο Τύπου αποστέλλεται σε όλα τα έντυπα και ηλεκτρονικά Μέσα Ενημέρωσης και κοινοποιείται στο Υπουργείο Ναυτιλίας, στο Αρχηγείο ΛΣ-ΕΛ.ΑΚΤ. καθώς και σε όλους του Φορείς και τις Επαγγελματικές Ναυτιλιακές Ενώσεις
Η Πανελλήνια Ένωση μας αναφορικά με τη χθεσινή (08/04/2024) δημοσίευση στην εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ» των απόψεων της Ένωσης μιας μικρής μειοψηφίας πλοιοκτητών ρυμουλκών με τίτλο «Σήμα κινδύνου για τις ρυμουλκήσεις», δηλώνει απερίφραστα ότι σε καμία περίπτωση δεν συμμερίζεται ούτε τις απόψεις, ούτε τις προτάσεις, πολλώ δε μάλλον ούτε και τον τρόπο με το οποίο η Ένωσή αυτή έχει επιλέξει να υπερασπίζεται τα συμφέροντα των μελών της.
Διότι η εν λόγω Ένωση διά του Προέδρου της, υπερθεματίζει και αποθεώνει για την αρτιότητά τους όσους Κανονισμούς Οργανισμών Λιμένος – που εκδίδονται κατά εξουσιοδότηση του ΠΔ 83/2022 – περιλαμβάνουν επιτηδευμένες, ατεκμηρίωτες υπερβολικές και πέραν των εξουσιοδοτικών διατάξεων προϋποθέσεις ρυμούλκησης, οι οποίες εναρμονίζονται όμως αποκλειστικά με τα συμφέροντά τους. Αντίθετα, καταγγέλουν για “έλλειμμα ασφάλειας” όποιους Οργανισμούς, όπως εν προκειμένω ο Τερματικός Σταθμός Εμπορευματοκιβωτίων του λιμένα Πειραιά (PCT), λειτουργούν και αποφασίζουν με γνώμονα τις πραγματικές τους ανάγκες, τις αντικειμενικές συνθήκες του λιμένα του οποίου έχουν την ευθύνη, στοχεύοντας στην ομαλή παροχή ασφαλών ρυμουλκικών υπηρεσιών και κατ’ επέκταση στην απρόσκοπτη λειτουργεία του Τερματικού Σταθμού.
Η συγκεκριμένη Ένωση δεν παρέλειψε ακόμη και να στραφεί απαξιωτικά και κατά του Ναυτικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, επειδή «τόλμησε», ως επίσημος σύμβουλος του ΥΝΑΝΠ, να παρέμβει προς επίλυση του αδιεξόδου που δημιούργησε η προβληματική εφαρμογή του ΠΔ 83/2022, ώστε να προκύψει ένα σαφές κανονιστικό πλαίσιο που θα συμβάλλει πραγματικά στον εκσυγχρονισμό του κλάδου ρυμούλκησης και όχι να λειτουργεί ως εργαλείο εξυπηρέτησης ιδιωτικών συμφερόντων.
Σε κάθε περίπτωση δεν συμφωνούμε και δεν συνηγορούμε με την τρομολαγνεία που καλλιεργεί η συγκεκριμένη Ένωση, θέλοντας να υπερασπιστεί το νομοθετικό της «καλλιτέχνημα», το ΠΔ 83/2022, το οποίο έχει γίνει πονοκέφαλος για το Υπουργείο Ναυτιλίας και για την ελληνική ναυτιλιακή κοινότητα με τις τόσες άστοχες, ασαφείς και λανθασμένες ρυθμίσεις που περιλαμβάνει. Βεβαίως δεν απορούμε που η εν λόγω Ένωση αγνοεί σκοπίμως τα προβλήματα εφαρμογής του, με αποκορύφωμα την αδυναμία δραστηριοποίησης στη χώρα μας νεότευκτων ρυμουλκών που έχουν κατασκευαστεί σε ναυπηγεία διεθνούς κύρους καθώς και σωρεία άλλων ρυθμίσεων που έχουν προβληματίσει τους επιστημονικούς φορείς της ναυτιλίας.
Αντί όλης αυτής της δήθεν ανησυχίας και κινδυνολογίας στην οποία επιδίδεται η εν λόγω Ένωση, καλύτερα θα ήταν να υποβάλλει στο Υπουργείο Ναυτιλίας τις προτάσεις τους για τη βελτίωση – διόρθωση – τροποποίηση του ΠΔ 83/2022 που αποτελεί το προβληματικό «τέκνο» της. Ας αφήσει επιτέλους στην άκρη την εσκεμμένη επίθεση κατά των Φορέων όταν κρίνει ότι δεν εξυπηρετούν τα ιδιοτελή συμφέροντά της.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΥΜΠΟΥΣΑΚΗΣ
Υ.Γ. Παρακαλούμε την Αρχισυνταξία της εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ», στην οποία κοινοποιείται το παρόν, να δημοσιεύσει το Δελτίο Τύπου της Πανελλήνιας Ένωσής μας κατά τα νομίμως προβλεπόμενα σε περίοπτη θέση της εφημερίδας κατ’ αναλογία της δημοσίευσης σε απάντηση της οποίας εκδίδουμε το παρόν.