Λίγες μέρες πριν το παρθενικό ταξίδι του νέου μεγαθήριου Icon of the Seas κι ενώ ήδη συνεχίζεται με εντατικούς ρυθμούς η ναυπήγηση του Star o.t.s. , ξεκίνησαν στα φινλανδικά ναυπηγεία Meyer Turku οι εργασίες κατασκευής του τρίτου και τελευταίου πλοίου της κλάσης. Το 250.800 τόνων μεγαθήριο αναμένεται να παραδοθεί την άνοιξη του 2026, χωρίς ακόμα η Royal Caribbean να έχει δημοσιεύσει λεπτομέρειες σχετικά με το όνομα και το πρόγραμμά του.
Η Icon class είναι η κατηγοράι με τα μεγαλύτερα κρουαζιερόπλοια του κόσμου ενώ μέχρι στιγμής η R.C. δεν έχει παραγγείλει κανένα άλλο πλοίο σε κάποιο ναυπηγείο.
![](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2024/01/Ξεκίνησαν-οι-εργασίες-ναυπήγησης-του-τρίτου-Icon-class.jpg)