Έχουμε τη χαρά και την τιμή να σας παρουσιάσουμε ακόμη έναν αφανή ήρωα ενός πλοίου, έναν άνθρωπο της μηχανής, ο οποίος μας είπε λίγα λόγια στην κάμερα του Arxipelagos για τις μηχανές του πλοίου του και την προσωπική του πορεία μέχρι σήμερα στη θάλασσα.
Ο μαστρό Γιάννης Καζούρης είναι ΑΒ’ Μηχανικός στο Ε/Γ-Ο/Γ Superferry της Golden Star Ferries, στο οποίο βρίσκεται τα τελευταία δύο χρόνια. Γέννημα θρέμμα του Πειραιά και με καταγωγή και από τη ναυτομάνα Σάμο.
Το Α και το Ω σε ένα βαπόρι είναι ο κόσμος
Πρώτη αγάπη και παντοτινή για εκείνον είναι το Ρομίλντα, καθώς ταξίδεψε με αυτό για 6 χρόνια και ανδρώθηκε ως Ναυτικός, από δόκιμος μέχρι Β’ Μηχανικός. Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά δεν είναι οι λαμαρίνες που σε κάνουν να αγαπήσεις ένα βαπόρι, αλλά ο κόσμος μέσα και στο Ρομίλντα υπήρχε μία οικογενειακή ατμόσφαιρα σε όλο το πλήρωμα. Κάτι που συμβαίνει και σήμερα στο Superferry, που υπάρχει πολύ καλό, οικογενειακό κλίμα.
![Ιωάννης Καζούρης ΑΒ' Μηχανικός Superferry ( Συνέντευξη ) (7)](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2019/10/%CE%99%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%92-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-Superferry-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-7.jpg)
Ο μαστρό Γιάννης μας μίλησε στην κάμερα του Arxipelagos, εκπροσωπώντας το Team της Μηχανής. Α’ Μηχανικός του πλοίου είναι ο κ. Ελευθέριος Απόκοτος.
Η συνέχεια επί της οθόνης
συνέντευξη: Σίμος Μιχάλογλου
μοντάζ-επεξεργασία βίντεο: Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος