Ευχάριστο πρωινό “ξύπνημα” για τη Σαντορίνη σήμερα αφού το μεγαθήριο Anthem of the Seas πραγματοποίησε ένα μικρό διάπλου στον κόλπο της Καλντέρας. Οι επιβάτες, που είναι όλοι πλήρωμα από τα παροπλισμένα πλοία του ομίλου που προωθούνται στις χώρες καταγωγής τους, είχαν την ευκαιρία ν’ απολαύσουν τη μαγευτική Καλντέρα, τουλάχιστον όσοι απ’ αυτούς δεν είχαν την τύχη να βρεθούν στο νησί. Το πλοίο κατέπλευσε χθες για πρώτη φορά στον Πειραιά για ανεφοδιασμό και απο-επιβίβαση μελών πληρώματος ενώ αυτήν την ώρα συνεχίζει κανονικά τη ρότα του για το Suez. Η εκτός προγράμματος ολιγόλεπτη επίσκεψη ενδέχεται να ήταν δοκιμαστικός πλους αφού για την επόμενη σεζόν η Royal Caribbean έχει προγραμματίσει τη δρομολόγηση του Odyssey of the Seas, του πέμπτου και τελευταίου μεγαθήριου της κλάσης, στην ανατολική Μεσόγειο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το Anthem of the Seas είναι το μεγαλύτερο κρουαζιερόπλοιο που βρέθηκε στην Καλντέρα, έστω για λίγα λεπτά.
![](https://arxipelagos.gr/wp-content/uploads/2020/05/Εκτάκτως-στη-Σαντορίνη-το-Anthem-of-the-Seas.jpg)