Στη μεγάλη δεξαμενή του Ομίλου Σπανόπουλου ανέβηκε την προηγούμενη Τετάρτη 15 Μαΐου το νεόφερτο Hsc Osman Gazi 1 της Seajets για προβλεπόμενες επισκευές και αναβαθμίσεις.
Να θυμίσουμε, ότι το πλοίο αγοράστηκε τον Ιανουάριο του 2024 -μαζί με το αδελφό του Hsc Orhan Gazi 1- από την Τουρκική Istanbul Deniz Otobusleri (IDO) και κατέπλευσε ρυμουλκούμενο στην Ελλάδα στις αρχές του προηγούμενου μήνα. Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, το πλοίο θα υποστεί εργασίες αναβάθμισης και δεξαμενισμού (υδροβολή, βαφή υφάλων και εξάλων) και αλλαγής σινιάλων, ενώ πιθανότατα θα μετονομαστεί σε Jumbo Jet 2.
Πρόκειται για ένα σύγχρονο σκάφος που ναυπηγήθηκε στα φημισμένα Austal (Henderson) της Αυστραλίας το 2007 και αποτελεί μια βελτιωμένη έκδοση του OLYMPIC CHAMPION JET (2005). Με την απόκτησή του, η Seajet, δημιουργεί όχι μόνο έναν ισχυρό ποιοτικά στόλο, αποτελούμενο από σύγχρονα ταχύπλοα σκάφη, αλλά διαχειρίζεται πλέον και την αφρόκρεμα των ταχύπλοων σκαφών της Austal, που είναι ότι πιο σύγχρονο ταξιδεύει στον πλανήτη.
Ήδη, η Seajets εξυπηρετεί με τα 29 συνολικά πλοία της συνολικά 50 λιμάνια και περισσότερες από 400 διασυνδέσεις από Πειραιά, Ραφήνα, Λαύριο, Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Βόλο, με τελικούς προορισμούς τις Κυκλάδες και το Αιγαίο. Γεγονός, που αναμφίβολα την καθιστά μια από τις μεγαλύτερες ακτοπλοϊκές εταιρείες της χώρας μας.
Το εντυπωσιακό ταχύπλοο σκάφος έχει χωρητικότητα 6.133gt (470dwt), μήκος 87,85 μέτρα, πλάτος 24 μέτρα και βύθισμα 3,63 μέτρα. Η μεταφορική του ικανότητα είναι για 1.200 επιβάτες και 225 οχήματα ή 158 Ι.Χ. και 126 γραμμικά μέτρα. Εξοπλίζεται με 4 πανίσχυρες MTU 20V 8000 M7 1R, συνολικής ισχύος 28.800 kw και μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα άνω των 36 κόμβων με πλήρες φορτίο!