Πριν από λίγες ημέρες ο φακός του Arxipelagos βρέθηκε στη Γέφυρα ενός κλασικού, όμορφου γιαπωνέζικου φέρρυ της δεκαετίας του ’70 και κατέγραψε όμορφες εικόνες σε βίντεο υψηλής ανάλυσης, από τη βραδινή προσέγγιση του πλοίου στην Τήνο και την εντυπωσιακή αριστερή μανούβρα μέσα στο λιμάνι.
Το Ε/Γ-Ο/Γ Aqua Blue δρομολογήθηκε φέτος το καλοκαίρι, στην ανταγωνιστική γραμμή Ραφήνα – Άνδρος – Τήνος – Μύκονος, την οποία εξυπηρετεί καθημερινά, ενώ δύο φορές την εβδομάδα το δρομολόγιο επεκτείνεται μέχρι την Ικαρία και τη Σάμο, βοηθώντας στην αποφόρτιση του μεγάλου μεταφορικού έργου που δημιουργείται κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.
Το πλοίο αποτελεί την πιο οικονομική λύση μετάβασης στα νησιά που προσφέρει η Seajets, η οποία διαθέτει ένα μεγάλο στόλο από ταχύπλοα που εξυπηρετούν όλα τα νησιά των Κυκλάδων.
Η συνέχεια επί της οθόνης.
κάμερα: Σίμος Μιχάλογλου
μοντάζ – επεξεργασία βίντεο: Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος